Сад та город

Ці осінні добрива я використовую для чорної смородини і істотно підвищую свої врожаї

Дефіцит корисних речовин може сильно позначитися на смородині – знижується імунітет, зменшується кількість врожаю, погіршується ріст і розвиток пагонів. Пускати її зростання на самоплив, на мій погляд, категорично не можна. Штучна підживлення ягідних кущів обов’язкова, і осіння процедура грає в цьому процесі важливу роль. Своєчасно проведена, вона здатна значно вплинути на стан чагарнику і кількість врожаю. У статті я детальніше розповім про етапи осіннього підживлення смородини і розкрию декілька секретів досвідчених садівників.

Навіщо удобрювати

За літній період смородина сильно спустошує ґрунтовий шар, витягаючи з нього левову частку корисних речовин. Земля до кінця сезону практично не містить значущих мінеральних і органічних елементів, і до моменту, коли звільнена від врожаю ягода починає формувати плодові бруньки на весну і набиратися сил перед довгою зимою, чагарник відчуває практично голод через брак важливих складових у ґрунті. Вирішальним фактором даної проблеми є вчасно внесена підживлення. До того ж зазначу, що якщо підживлення проведена грамотно, то до зими кущ стає стійким і сильним, звільняючись від необхідності пригинання і укриття. З найнеобхідніших для смородини речовин виділю фосфор і калій, їх внесення перед зимівлею обов’язково. Вони:

  • підвищують стійкість до холоду;
  • допомагають весняного розвитку основних гілок;
  • підсилюють імунну опірність рослини.

Азотні добавки краще залишити на весну, так як вони сприяють росту нових пагонів, які загинуть на морозах.

Коли і як підгодовувати

Основний процес осіннього підживлення здійснюється у кілька кроків, між якими проходить близько місяця. Останній етап проводять вже з настанням постійних холодів.

Підгодівлю здійснюю прикоревую

Для кожного регіону часові проміжки проведення різні. Наприклад, для моєї середньої смуги вони виглядають приблизно так:

  • 1 етап – кінець вересня, відразу після зняття врожаю вносять мінеральні добавки;
  • 2 етап – кінець жовтня, за місяць до настання перших морозів вносять легко засвоюється органіку;
  • 3 етап – кінець листопада, після заморозків вносять довго розкладаються органічні добрива.

Для північних широт початок процесу зсувається на серпень, а у південних регіонах – на жовтень.

Прикустовую область потрібно добре розпушити, при потребі полити

Склад ґрунту також впливає на підживлення смородини. Піщаний грунт потребує підживлення кожен рік, суглинки – раз у два роки, чорноземи – раз у три роки. При внесенні добрив грунт добре розпушують і при необхідності поливають. В осінній період використовують прикореневій метод, коли засіб вносять під кущ.

Види добрив

Мінерали

Поживні мінеральні добавки можна приблизно поділити на прості й багатоскладові. Вибираються вони в залежності від виду грунту, на якій зростає смородиновий кущ, і вносяться згідно інструкцій. Для осінньої підгодівлі підійдуть фосфорні та калійні добрива. Фосфати значно підвищують опірність хворобам і шкідників, сприяють утриманню вологи в паростках і допомагають у подальшому засвоєнню азоту.

  • Калійні кошти зміцнюють рослина, сприяють розвитку і подальшого весняного росту.

Органіка

Рослинні добавки покращують загальний склад грунту, роблять її більш пористою і повітряної. До популярних видів органічних добрив можу віднести компост, пташиний і коров’ячий послід. Останні є активними речовинами і вносяться тільки в перепревшем вигляді. Багато садівники (і я в тому числі) використовують в якості органічної добавки сидерати. Зрізану зелень можна змішати з золою для удобрення грунту під кущами, можна використовувати в якості мульчі, а якщо зовсім немає часу на обробку – просто перекопати разом із землею. Окремо зазначу комплексні препарати. Вони є прекрасним варіантом для садівників-початківців, які ще не до кінця довіряють своєму досвіду і бояться помилитися. Такі добрива містять усі необхідні компоненти, легко відміряють і розлучаються, однак коштують на порядок дорожче. З народних засобів можу виділити картопляний настій або картопляно-золистую суміш, що вносяться на 2 етапі.