Сад та город

Крупнолисті гортензії для підмосков’я — чому б і ні! Розповідаю, які сорти можна вирощувати плюс корисні поради

Зазвичай в Підмосков’ї ростуть тільки волотисте і деревоподібні гортензії. Проте я на своєму досвіді переконався, що при хорошому старанні можна виростити і крупнолисті сорту. Тому я хочу описати ті, які у мене змогли прижитися і перезимувати.

Чому важко вирощувати гортензію крупнолисту в Підмосков’ї

Гортензії взагалі дуже примхливі рослини. Їм потрібна грунт строго визначеної кислотності, чіткий режим поливу. Але головна біда – це південне походження. У природі ці рослини зустрічаються в Китаї і Японії (причому не на морозному Хоккайдо), так що вони люблять помірний клімат з м’якими зимами. А у нас в середній смузі Росії цілком може вдарити мороз до -30 °C. Більше того, гортензії не переносять перепаду температур, і відлига з похолоданням їх губить ще точніше, ніж морози самі по собі.

Сорти, квітучі на торішніх пагонах

З сортів, що формують суцвіття на верхівкових і бічних нирках минулого сезону, для Підмосков’я підійдуть наступні.

Аїша

Сорт японського походження, в Європі відомий з XIX століття. У нас в Росії зазвичай культивується як кімнатний квітка, який влітку виносять в сад, але при хорошому укритті зимує і на вулиці.

Аїша утворює кущі заввишки до півтора метрів, цвіте з липня по жовтень, утворює напівсферичні суцвіття від кремово-білих до рожевих або навіть блакитних.

Морозостійкість – до -23 °С. Потрібно укриття на зиму.

Бела

Дуже вимоглива і примхлива гортензія, вирощування її в нашому кліматі – справжній подвиг для садівника. Цвіте синім кольором, росте повільно, майже не вимагаючи підрізування. Висота куща до 2 м, цвіте з липня по вересень.

Морозостійкість – до -23 °С. Потрібно укриття.

Вуду

Низькорослий сорт недавньої селекції. Тенеустойчива, цвіте білими суцвіттями з жовтувато-зеленим (колір лайма) відливом. Висота куща не більше 1,2 м, цвіте з червня по вересень.

Морозостійкість – до -20 °С. Укриття обов’язково.

Голландські дами (Датч Ледіс)

Ця серія сортів має махрові кремові, білі або рожеві суцвіття з яскравою облямівкою. Листя з фіолетовим відливом, що підсилює красу рослини. Висота куща не більше метра, цвіте з липня до жовтня.

Морозостійкість – до -15 °С. На відкритому повітрі не виживе, на зиму треба забирати приміщення.

Ремонтантні сорти

Ці гортензії дають квіти не тільки на минулорічних, але і на молодих пагонах. В результаті навіть підморожені при зимівлі кущі дають гарні суцвіття. Для Підмосков’я добре підходять такі сорти.

Нескінченне Літо (Эндлесс Саммер)

Підвищена морозостійкість робить цю серію сортів найпривабливішою для нашої місцевості. Цвіте кілька разів за сезон, може утворити суцвіття самої різного забарвлення залежно від закисленности грунту. Кущі заввишки до півтора метрів, цвіте з червня по вересень.

Морозостійкість – до -31 °С. Може вижити без укриття.

Чотири чарівні сезону (Мэджикал Фоур Сизонс)

Характерна риса цієї сортосерии – оригінальні плямисті або смугасті пелюстки квітів. Забарвлення за час цвітіння змінюється, з-за чого любителі жартівливо називають ці кущі «гортензіями-хамелеонами». Кущі заввишки до 1,2 м, цвітуть з липня по жовтень.

Морозостійкість – до -23 °С. Необхідно укриття.

Доппіо Б’янко

Сорт голландської селекції, на рідкість невибагливий. Цвіте раніше інших крупнолистних сортів – і довше. Кущі розлогі (до півтора метрів в ширину), висотою не більше 1 м, цвіте з кінця травня по кінець жовтня білими квітами з червонуватим відливом.

Морозостійкість – до -23 °С. Потребує укриття.

Назавжди (Форевер енд Евер)

Характерна особливість – двоколірні суцвіття з обов’язковою широкою каймою. Кущі компактні, менше метра у висоту, підходять для кімнатного вирощування.

Морозостійкість до -29 °С. Може витримати зиму без укриття.

Рената Штайнигер

Синя крупнолистная гортензія, проте яскравий колір вимагає точного дотримання складу грунту. Може зацвісти в перший рік після посадки. Кущ заввишки до півтора метрів, цвіте з червня по жовтень.

Морозостійкість – до -23 °С. Потрібно укриття.

Снігова куля (Шнеебол)

Компактний щільний кущ, суцвіття насичено-білого кольору. Цвіте з липня по вересень.

Морозостійкість до -25 °С. Потрібно укриття.

Ти і Я (Ю енд Мі)

Сортосерия з ніжними махровими квітами зірчастої форми. Невибаглива у вирощуванні, може зацвісти в рік посадки. Висота куща до 1,5 м.

Морозостійкість – до -23 °С. Потрібно укриття

Чорничний Чізкейк (Чорниця Чізкейк)

Цвіте з липня по жовтень синьо-фіолетовими квітами. Висота куща до 1,2 м.

Морозостійкість – до -23 °С. Потрібно укриття на зиму

Ерлі блю

Сорт має потужну кореневу систему, що дозволяє вирощувати рослину як в горщиках, так і в грунті. Любить сонце, частий полив і закисленную грунт. Кущ досягає висоти до 1,2 м, цвіте блакитними суцвіттями.

Морозостійкість – до -23 °С. Потребує укриття.

Кілька рад по вирощуванню

На закінчення дам кілька заснованих на особистому досвіді рад по вирощуванню гортензій в Підмосков’ї:

  1. Не намагайтеся виростити у відкритому грунті сорту, морозостійкість яких більш ніж на 10 градусів відрізняється від самих холодних температур взимку. Тобто якщо у вашій місцевості буває мороз до -30 °С – беріть сорти, які тримають температуру до -20 °С. А ось вже сортосерии з стійкістю -15 °С і менше вирощуйте тільки в горщиках і на зиму заносите в приміщення.
  2. Гортензії ростуть тільки на родючій слабокислою ґрунті з регулярними поливами. Кожен рік перевіряйте рівень кислотності, якщо треба – регулюйте добавками.
  3. Найкраще гортензії почуваються в місцях з легкої ковзної тінню або з ранковим сонцем. На відкритому сонці і в повній тіні їм погано.
  4. На зиму вкривайте кущ цілком. Підморожені кінчики – не буде квітів наступного літа.

Ну а якщо зовсім не виходить – спробуйте вирощувати гортензії в діжках на зиму заносити їх у будинок.