Землеробство

Моя малина тепер зимує без проблем — тому що я її готую до холодів за всіма правилами.

Малина хоч і є досить невибагливою культурою, але все ж потребує виконання певних робіт для підготовки до зими. Осінні процедури я поділяю на кілька етапів і виконую їх по черзі. Це дозволяє зберегти кущі доглянутими і здоровими до наступного року.

Осінній догляд за малиною

При догляді за малиною восени я виділяю 2 головні періоди: раннеосенний та пізньоосіннього. Раннім періодом є кінець серпня і початок вересня, коли ріст рослин починає сповільнюватися. Пізній період стартує під час листопада і триває до приходу морозів. В цей час малина зупиняє активні біологічні процеси.

Під час підготовки до зими малині потрібні обрізка, підживлення, полив та інші заходи.

Обрізка

Насамперед необхідно провести обрізку. Вона включає в себе видалення всіх дворічних гілок. Вони в будь-якому випадку засохнуть.

Також потрібно зрізати пагони, які були пошкоджені шкідниками.

Бажано, щоб на 1 кв. м залишалося не більше 10 пагонів. Я залишаю тільки здорові гілки, а інші слід зрізати. Чим рідше будуть рости кущі, тим краще для них. Сонце ефективніше зігріває, коріння швидше насичуються вологою. Завдяки цьому плодоношення буде рясніше.

Обрізку треба виконувати лише гострим секатором. Ніж я ніколи не використовую, так як після нього залишається рваний зріз. Пеньки не залишаю, зрізаю втеча під корінь. Справа в тому, що на них можуть оселитися шкідники. Такі місця є привабливими для галиць. Також через порожнисті пагони в зимовий час до кореневої системи надходить холодне повітря. Це підвищує ймовірність промерзання і загибелі куща.

Однорічні пагони потрібно вкоротити на 15 см. Не слід залишати довгі пагони, так як вони забирають на себе багато вологи. Зрізані частини я спалюю за межами ділянки, щоб запобігти зараженню рослин шкідниками і різними грибковими захворюваннями.

Підгодівля

Восени землю в малиннику обов’язково перекопую. Одночасно з цим, вношу добрива. Завдяки осінньої підгодівлі рослини краще перенесуть зиму. До того ж кущі будуть краще рости навесні. Для зміцнення рослин і підвищення їх зимостійкості на кожен квадратний метр грунту я вношу 5 г сульфату марганцю і 3 г сульфату цинку.

Але потрібно пам’ятати, що надлишок добрив тільки нашкодить кущах. Вони стануть пригнобленими, і у них знизиться стійкість до захворювань.

Полив

Я значно знижую полив, а у вересні зовсім припиняю. Це потрібно для того, щоб пагони встигли добре одревеснеть і нормально перенести навіть сильні морози. Якщо літо було посушливим, а осінь суха, то малину все ж іноді поливаю.

Пізньої осені виконую вологозарядний полив саджанців. Ця процедура допомагає молодим рослинам перенести зиму.

Вологозарядний полив слід проводити до промерзання ґрунту. Бажано робити це приблизно за тиждень до приходу морозів. Щоб не пропустити відповідні дні, я орієнтуюсь на прогноз погоди.

Обробка

Після приходу перших морозів обробляю малинник 2 %-ю бордоською рідиною. Якщо сніг вже випав, накидаю його на кущі.

Також пізньої восени потрібно провести такі види обробки:

  • від мохів та лишайників – обробляю грунт під кущами слабким розчином мідного купоросу;
  • від грибків – використовую розчин бордоської рідини;
  • від паразитів – застосовую інсектициди («Актеллік», «Інта Вир» або «Фуфаноном»).

Профілактика захворювань малиннику повинна виконуватися пізньої осені. В цей час я прибираю всі зламані гілки, залишки бур’янів, мульчу, опале листя. Після цього знову обробляю кущі бордоською рідиною. В цей раз використовують концентрацію в 5 %. Проводити обробку необхідно в суху погоду.

Укриття та утеплення

Укриття є одним з найважливіших етапів при підготовці малини до зими. До нього потрібно підходити відповідально, щоб кущі нормально перенесли морози і порадували рясним урожаєм в наступному сезоні.

Кущі можна не вкривати при вирощуванні в південних регіонах, наприклад в Краснодарському краї чи на Північному Кавказі. У регіонах з холодними зимами така процедура є обов’язковою.

Перед укриттям потрібно трохи засипати грунтом кореневу шийку і розрівняти ділянку навколо кущів. Також потрібно прибрати все листя з пагонів.

Після цього потрібно обережно пригнути гілки до землі і закріпити їх за допомогою металевих скоб. Висота зігнутих кущів має бути приблизно 50 см. Їх засипле снігом, і вони будуть в теплі.

Але якщо зими в регіоні малосніжні, кущі слід укрити лутрасілом. В крайньому випадку можна використовувати опале листя плодових дерев.

Снігозатримання

Снігозатримання – це накопичення снігу на ділянці. Він допоможе захистити кущі від вітру і вимерзання, а також збільшить запас води в землі до приходу весни. Оптимальна товщина шару – від 60 см до 1 м. При цьому необхідно заповнити весь простір між кущами. Щоб сніг не разметался по ділянці від вітру, поруч з кущами я встановлюю фанерні щити. Можна також використовувати будь листовий матеріал.

Підготовка малини до зими є дуже важливою справою. Якщо дотримуватися прості рекомендації, ви отримаєте смачний і великий урожай.