Фігура

Посткоподібний суглобовий синдром: одне з найчастіших ускладнень covid-19

Посткоподібний синдром проявляється тривалими патологічними ускладненнями, серед яких значну частку скарг пацієнтів складають суглобові болі. Незалежно від тяжкості перенесеного захворювання, викликаного COVID-19, у перехворілих діагностують порушення за типом реактивного артриту. Коронавірусна інфекція часто стає тригером для наявних аутоімунних захворювань, зокрема ревматоїдного артриту.

У ряді випадків симптоматика обумовлена загальним погіршенням стану – інтоксикацією, наслідками прийому ліків, обмеженням рухливості. Розглянемо патологію докладніше.

Причини болю в м’язах і суглобах після коронавіруса

Причина виникнення м’язових і суглобових болів криється в реакції імунної системи на зараження організму коронавирусной інфекцією. Найчастіше віруси змінюють структуру білкових тіл, і імунна система починає атакувати власні тканини як чужорідні. Це відбувається внаслідок аутоімунної реакції.

Зустрічаючись з невідомими вірусами, імунній системі потрібен час, щоб виробити клітини-кілери для знищення чужорідних агентів. За цей час вірус встигає проникнути в більшості органів, включаючи м’язи і суглоби. Починається запалення, виникає почервоніння, біль, обмеженість у русі. Розвивається запальний процес провокує виникнення ревматоїдного артриту навіть у раніше здорових людей.

Ще один фактор – накопичені внаслідок вірусного навантаження токсини, а також тривалий прийом лікарських препаратів.

Лікування суглобів після COVID-19

Консультація ортопеда необхідна в будь-якому випадку для проведення діагностики, призначення симптоматичного і загальнозміцнюючий лікування. Часто протягом артритів характеризується «стертою» симптоматикою. Своєчасне звернення допоможе виявити патологію на ранній стадії, провести адекватну терапію та мінімізувати ризик можливих ускладнень.

Важливо вчасно звернутися до лікаря при тривалому збереженні больового синдрому і неприємні відчуття в суглобах

В яких випадках потрібно звернутися в лікарню

Термінове звернення за лікарською допомогою необхідно при довгостроково непроходящих болях, субфебрильної температури з періодами підняття до фебрильних показників, виникненні симптомів інтоксикації.

Що потрібно знати про лікування суглобів при коронавирусе

Лікування посткоподібних суглобових ускладнень проводять за загальноприйнятою схемою терапії артритів.

Спочатку визначають протизапальну медикаментозне лікування, що включає прийом нестероїдних протизапальних, знеболюючих, імуносупресивних засобів. Якщо гострий період відсутній, призначають комбіновану терапію спільно з фізіопроцедурами.

При наявності внутрішньосуглобових змін застосовують ін’єкції глюкокортикостероїдів, плазми, препаратів гіалуронової кислоти в порожнину суглоба.

Після медикаментозного купірування гострого запалення призначають фізіотерапевтичне лікування і вправи ЛФК.

Особливу роль відіграють заняття лікувальною фізкультурою, спрямовані на розтяжку зв’язкового апарату, зміцнення м’язового каркаса і збільшення обсягу рухів. Прийом вітамінних комплексів з вмістом магнію, вітаміну D і селену для підтримки кістково-м’язової системи і нормалізації функцій зв’язкового апарату.

Ускладнення без своєчасного лікування

Відсутність лікування суглобових ускладнень тягне перехід артриту у хронічну стадію з постійним больовим симптомом, що виявляється навіть в стані спокою. Також відбувається руйнування хрящів і перехід запалення на головки кісток зчленувань. Зменшується об’єм рухів аж до повної втрати функцій суглоба з подальшою інвалідизацією.

Тому, якщо після одужання від ковида протягом наступних 3-6 місяців виникли болі в суглобах, скутість рухів і інші тривожні симптоми, необхідно ортопеда і пройти.