Успіх та мотивація

Повний путівник до успіху: як підготуватися, провести та успішно пройти співбесіду на роботу

Співбесіда – це зустріч кандидата з майбутнім роботодавцем або його представником. Вона може проходити як особисто, так і в онлайн-форматі. Під час співбесіди роботодавець намагається оцінити претендента, а претендент – краще дізнатися про майбутню роботу та умови праці. Як підготуватися до співбесіди, які типові помилки здійснюють здобувачі і як успішно пройти – в  цьому матеріалі

Етапи співбесіди

Співбесіда може проходити в різних форматах. Це може бути як індивідуальне спілкування з керівником або працівником кадрової служби, так і колективна зустріч відразу кількох кандидатів з керівництвом. Етапи співбесіди розрізняються в залежності від формату зустрічі.

Як проходить співбесіду:

 • заповнення кандидатом анкети (питання залежать від компанії та вакансії);
 • розповідь роботодавця про компанії та посади;
 • запитання до претендента;
 • питання претендента до роботодавця;
 • завершення співбесіди;
 • зворотний зв’язок.

Роботодавець також може попросити кандидата пройти тестове завдання. Як правило, такі завдання не вимагають великої кількості часу на виконання. Однак їх результати дозволяють скласти перше враження про здобувача.

Як проходить колективне співбесіду:

 • заповнення кандидатами анкет;
 • розповідь керівника про компанії та посади;
 • завдання для претендентів;
 • завершення співбесіди;
 • зворотний зв’язок.

Зазвичай колективні співбесіди проводять серед представників тих професій, де важливі особистісні якості фахівця. У таких випадках головне для кандидата – показати свої лідерські якості при виконанні завдання. Після подібного співбесіди успішним кандидатам призначають індивідуальні зустрічі.

Як підготуватися до співбесіди

Перед співбесідою слід вивчити роботодавця, його положення на ринку, щоб краще зрозуміти, що потрібно компанії в даний момент. Під час особистої співбесіди, коли вам запропонують поставити свої запитання, не варто відмовлятися. Кандидату слід детальніше дізнатися у роботодавця про майбутні завдання і потреби компанії.

Здобувачеві варто ще раз переглянути власне резюме. Часто кандидати з великим досвідом роботи починають плутатися у своїх проектах і показниках на старих посадах. Крім того, варто окремо розповісти про своїх найбільш успішних проектах, так як по резюме роботодавець не завжди може оцінити внесок претендента в них.

Як поводитися на співбесіді

При спілкуванні з роботодавцем слід бути природним, відкритим і позитивним. Кандидату варто докладно відповідати на питання, але не виходити за межі професійного спілкування.

Головне завдання претендента – показати свою зацікавленість вакансією і завданнями, які йому належить виконувати. Не варто показувати роботодавцю свою байдужість і проявляти захопленість тільки цифрами майбутньої заробітної плати.

Які питання задають на співбесіді

Список питань повністю залежить від роботодавця. Наприклад, кандидата можуть запитувати виключно про минулих місцях роботах і проектах. В інших випадках у претендента можуть впізнавати його мотивацію, причини тих чи інших професійних Як поводитися на співбесіді.

Часто задають питання:

Які труднощі поставали перед вами на минулій роботі?

В даній ситуації роботодавець хоче дізнатися, які непрості завдання кандидат вирішував раніше і якими способами. Претенденту варто розповісти про кілька своїх проектах, які труднощі виникли в процесі їх реалізації, і як претендент з ними впорався.

Запропонувати вирішення проблеми.

Роботодавець дає кандидатові конкретну ситуацію або проблему і просить придумати рішення. Здобувачеві варто логічно і поетапно розповісти, як впоратися з цим завданням.

Чому звільнилися з минулої роботи?

Кандидату варто чесно і відкрито пояснити причини свого відходу. Якщо здобувач потрапив під скорочення, йому варто пояснити, за якими критеріями відбувалося переформування. Таким чином претендент зможе показати, що причина була не в нестачі його кваліфікації.

Чому хочете працювати в нашій компанії?

Зазвичай в даній ситуації роботодавець хоче зрозуміти, наскільки претенденту цікава конкретно його компанія, і завдання, які кандидатові належить вирішувати.

Розкажіть про ваших особистісних якостях.

Претенденту варто чесно розповісти про свої особисті якості, які можуть бути найбільш корисні на новій посаді. Крім того, слід додати, чому кандидат так вважає. Не варто відповідати шаблонами і приводити побиті якості, такі як відповідальність або працьовитість.

Типові помилки шукачів на співбесіді

Запізнення на співбесіду.

Щоб запізнення автоматично не перетворилося на відмову, потрібно обов’язково попередити про це менеджера по персоналу або іншого представника компанії, з яким у вас призначена зустріч.

Зведення до мінімуму спілкування з роботодавцем.

Просто приїхати в офіс і показати своє резюме, як правило, буває недостатньо при влаштуванні на роботу.

Односкладові відповіді на питання.

Роботодавець буде судити про кандидата, в тому числі і на його здатності докладно і зрозуміло описати свої навички і якості.

Відмова від надання рекомендацій.

Якщо в резюме вказані минулі роботодавці, то небажання показати їх думку про претендента буде виглядати підозріло.

Відмова від виконання тестового завдання.

Зазвичай додаткові завдання дають вже претендентом претендентам. Відмова від них не збільшить шанси кандидата отримати посаду.

Брак контактної інформації.

Кандидату варто вказати в резюме всі можливі засоби зв’язку з ним: номер телефону, електронну пошту, месенджери. Якщо роботодавець не зможе швидко зв’язатися з претендентом, швидше за все він перейде до наступних претендентів.