Планети

Що особливого в зодіакальному сузір’ї діва

Як відомо, серед небесних ділянок виділили групу . У неї входить сузір’я Діва, яке розташовується на . Оскільки охоплює 1294 квадратних градусів, це друге найбільше сузір’я у всьому небі. До того ж зараз у ньому лежить точка осіннього рівнодення.

Насправді, область відома . Правда, офіційно вважається творцем Клавдій Птолемей. Так як саме він у 2 столітті додав ділянку в свій небесний каталог Альмагест.
Однак, сузір’я Діва згадується в багатьох культурах стародавніх народів. Його пов’язували з різними героїнями. Головним чином, уособлює Діке – богиню справедливості. Часто її зображували з колосом (зіркою Спіка).
Крім того, існує міф про Деметру. Вона була богинею родючості і землеробства. Варто відзначити, що в перекладі Діва означає незаймана.

Зірки, що утворюють сузір’я Діва

Найяскравіша на небесному ділянці, безсумнівно, є Альфа – Спіка, що позначає пшеничний колос Діви. Більш того, це 15 найяскравіша зірка в усьому просторі. Являє собою близьку подвійну систему, яка складається з велетенського світила блакитного кольору і елементом головної послідовності. Цікаво, що вони не затьмарюють один одного, а спотворюються під силою тяжіння. Видима величина 0,98.
На другому місці стоїть Гамма – Порриме, тобто богиня народження або пророцтва. Це подвійна зірка з яскравістю 2,74.
Третє місце по праву займає Епсилон із загадковою назвою Виндемиатрикс, що позначає збирач винограду. По правді ж, це жовтий гігант з візуальним значенням 2,83.
Потім слід Дзета – блакитний субгигант основної послідовності з уявною величиною 3,38.
На п’ятому місці розташувалася Дельта – Минелаува, чиє ім’я означає лающая собака. Також відноситься до гігантам, тільки має червоний колір і світність 3,4.
Нарешті, Бета – Завийява на ділянці позначає ребро собаки. Належить до карликовим світилам. Видима величина 3,61.

Мю вказує на ногу або лапу собаки і є блакитним гігантом. Яскравість становить 3,88.
А ось Ця – Заниах, тобто кут, виражена потрійною системою з близькими один до одного компонетами. З цієї причини, візуально їх складно розділити. Має видиму величину 3,89.
Ню – червоний гігант, має змінною яскравістю. Середня очікувана величина 4,04.
Йота – Сирма, чиє ім’я перекладається як шлейф одягу, являє собою субгигант біло-блакитного кольору з показником видимості 4,07.
Слід зазначити, світила 61, 70 і 109 Діви. Вони належать до карликових зірок, а їх видиме значення становить 4,74, 5 і 3,73 відповідно.
Хі – подвійна система з яскравістю 4,65. У головного елемента знайшли три супутника і масивну планету.
Зрозуміло, ми перерахували лише основні зоряні компоненти, які входять в сузір’я Діва. На великих просторах ховаються і інші світила. Досі вчені проводять дослідження території.

Які небесні об’єкти містить сузір’я Діва

Без сумніву, величезна площа сузір’я має безліч найцікавіших астрономічних утворень.
Насамперед, тут знаходиться галактичне Скупчення Діві, що містить як мінімум 1300 систем. Цікаво, що до нього ставляться деякі об’єкти сузір’я. Якщо точніше, то це об’єкти Месьє під позначеннями М85, М88, М91, М98, М99 та М100.

У Скупченні варто відзначити систему NGC 4216. Це одна з найяскравіших і найбільших галактик на ділянці. Можливо, поглинає сусідні найменші гравітаційно-пов’язані області.
А також, на території виділяється галактика NGC 4261, яка має надмасивну чорну діру в центрі.
Крім того, в цьому скупченні лежить галактика NGC 4526. Вона цікава тим, що зриває дві наднові зірки.

Насправді, в районі Діві Шарль Месьє відкрив і додав у свій каталог велику кількість об’єктів.
Наприклад, галактики: М58, М61, М89 та М104 (Сомбреро).
У той же час він виявив галактики: М49, М59, М60, М84, М86, М87 і М90.
Причому всі об’єкти яскраві і добре спостерігаються за допомогою звичайного телескопа.

Крім того, сузір’я Діва вміщує пару галактик, що взаємодіють між собою. Їх прозвали Очі Діві.
Крім цього, існує ще одна галактична пара – Сіамські близнюки. На даний момент вони знаходяться в процесі злиття один з одним.

Галактична пара Очі ДівиГалактична пара Сіамські Близнюки

Що важливо, в області знайшли квазар 3С 273. По суті є блазар, оскільки він дуже компактний. Це перший знайдений подібний об’єкт, до того ж найяскравіший у всьому космічному просторі. Як встановили вчені, є позагалактичним джерелом рентгенівського випромінювання, у ньому припускають наявність надмасивної чорної діри.

Між тим, Діва багата за змістом на кульові скупчення зірок.
Як виявилось, у сузір’ї виділили астеризм Баркер. Його формують Бета, Гамма, Ця, Дельта та Епсилон сузір’я.
Нарешті, на ділянці є пара метеорних потоків – Віргініди та Мю Віргініди.
Безперечно, популярність області актуальна завжди. А значить, їй варто приділити час та увагу. Однозначно це дуже цікаво.

Спостереження

За даними астрономів, Сонце проходить через сузір’я Діва в період з 16 вересня по 30 жовтня. А значить побачити його можна лише в інший час. Але найкращі умови зазначаються у березні і квітні.