Планети

Що приховує зодіакальне сузір’я стрілець

У південній частині небесної розташовується одне з найцікавіших в групі сузір’я Стрілець. Так як лежить у нашому , воно легко може бути визначена на нічному небі. До того ж, охоплює величезну площу простору, точніше 867 квадратних градусів. Власне кажучи, тому варто на 15 місці серед всіх сузір’їв за розміром.

Насправді, ця частина неба була відома ще в давнину. Власне, існує кілька версій про походження. Головним чином, до неї приписують давньогрецький міф про кентаврі Кротосе. Також сузір’я Стрілець відносять до кентаврові Хирону. Як відомо, він винайшов небесний глобус для аргонавтів. Там він відвів місце для себе, але Кротос перший встиг зайняти його. Таким чином, Хирону відійшла .
У будь-якому випадку, область зображує стрілка, або точніше кентавра разом з луком і стрілою.

Зірки, що утворюють сузір’я Стрілець

За астрономічним даними, в області найбільшу кількість змінних зірок, ніж будь-який інший. Крім того, тут знаходиться точка зимового сонцестояння, а також центр .
Найяскравішою зіркою на ділянці є Епсилон – Каус Аустралис, що означає південна частина цибулі. Насправді, це подвійне світило з видимою величиною 1,85.
Друге місце по праву займає Сигма – Нунки, що представляє собою субгигант блакитного кольору. Яскравість дорівнює значенню 2,05.
На третьому місці розташувалася Дзета, іменована Аскелла. В перекладі ім’я позначає пахва. Відноситься до подвійних зірок, а візуальна величина 2,59.
Потім слід Дельта – Каус Медіа, що означає середній цибулю. За аналогією з попередньою, подвійний об’єкт, який складається з гіганта і субгиганта. Має показник видимості 2,7.

А ось Лямбда називається Каус Бореаліс, тобто північний цибулю. Це помаранчевий гігант з величиною 2,81.
Пі – Альбалдах є потрійною системою. В перекладі означає місто. Її уявна величина 2,89.
Гамма – Альнасл в області відзначає наконечник стріли. Правда, відноситься до гігантських світил, має оранжевий колір і яскравість 2,98.
Ця сузір’я носить ім’я Сефдар і є подвійною системою, яку формують гігант і карлик. Середнє візуальне значення 3,11.
Фі належить до гігантам блакитного кольору, видима величина якого становить 3,17.
У той же час, Тау і Йота – помаранчеві гіганти з показниками яскравості 3,27 і 4,12.
Омікрон і Рв Стрільця відносять до подвійним світилам. Візуальна величина становить 3,76 і 3,92 відповідно.
Мю – Поліс, що означає жеребець, багаторазова система з уявною величиною 3,85.

Інші зоряні об’єкти

Нарешті, Альфа в сузір’ї карликова зірка Рукбат, відображає коліно лучника. Має візуальну величину 3,97.
Цікаво, що позначення Бета належить до об’єктах. По-перше, це подвійна зірка Бета-1, що складається з пари карликів, із загальною светимостью 3,96. По-друге, Бета-2 – блакитний гігант з видимим показником 4,27.
Тета-1 виступає подвійною зіркою, чия яскравість дорівнює 4,37.
Омега є субгигантом жовтого кольору з візуальним значенням 4,7.
Ню – потрійна зоряна система з загальною видимістю 4,86.
Варто відзначити, що в центрі лежить зірка Пістолет, названа на честь освітлюваної їй туманності. Це змінне небесне світило характеризується блакитним кольором.

Крім того, виявили карликову зірку Росс 154. Причому вона найближча із сузір’я до нашої системи. Завдяки здатності ненадовго спалахувати, її відносять до спалахуючим типу UV Кита.

Які об’єкти містить сузір’я Стрілець

Власне кажучи, область має багато визначних космічних об’єктів. Наприклад, можна виділити кілька цікавих утворень.
Стрілець А являє собою залишок наднової і яскравий радиоисточник, розташований в самому центрі . Складний об’єкт для спостережень, оскільки навколо нього зосереджені великі хмари з пилу. Можливо, що прихистив надмасивну чорну діру.
А от Стрілець В2 – величезна молекулярне хмара, також складається з пилу і газу. Причому це одне з найбільших подібних хмар.

Як виявилося, тут лежить безліч об’єктів Мессьє. Насамперед, туманності, в яких спостерігається активне звездообразование. До них відносяться:

  • Лагуна або М8 – досить велике міжзоряний хмара. Це яскравий об’єкт, всередині якого лежить інша туманність Пісочний годинник.
  • Омега, вона ж М17, по-іншому називають Лебідь, Підкова і Лобстер. За оцінкою вчених, в ній знаходиться розсіяна група світил з 35 молодих гарячих тел.
  • Потрійна туманність або М20 – яскрава область, що складається з емісійної і відбивної частин, а також включає відкрите скупчення зірок.

М20

Що ще приховує сузір’я Стрілець

До того ж, на ділянці знайшли щільне зоряне хмару Стрільця (М24). У ньому також наголошується процес утворення зірок.
В тому числі, сузір’я Стрілець має відкриті скупчення – М18, М21, М22, М23, М25. Цікаво, що Мессьє 22 є одним з найяскравіших і вміщає в себе планетарну туманність.
У той же час, на території знаходяться кульові зоряні скупчення – М28, М54, М55, М69, М70 і М75. Особливо цікаво Мессьє 28, яке містить 18 пульсуючих змінних світил типу RR Ліри. Між іншим, це перше кулясте скупчення, де відшукали пульсар з мілісекундним періодом обертання.
Однак, є й інші кульові зоряні угруповання, які були відкриті пізніше. Наприклад, NGC 6722 і NGC 6523.

Крім цього, сузір’я Стрілець приховує NGC 6565, NGC 6578 і NGC 6818.

Більш того, виділили дві карликові галактики Стрільця:

  • , що нагадує за формою петлю. Що цікаво, вона супроводжує , і можливо, в майбутньому зіткнеться з ним;
  • , з зірками проміжного віку.

До того ж, тут лежить нерегулярна галактика Барнарда, з перемичкою в структурі. Вона відноситься до Місцевої галактичної групі. У свою чергу, в ній розташовується туманністьМіхур, у якій в складі відзначаються хмари іонізованого газу.
А ось метеорних потоків в області спостерігається два – Сагіттариди і Фі-Сагіттариди.

У сузір’я Стрілець входять астеризми

По-перше, відома група зірок під назвою Чайник. Формують Дельта, Епсилон, Гамма-2, Лямбда, Дзета, Фі, Сигма і Тау. З-за того, що обриси світил нагадують чайник, його так і прозвали.
По-друге, астеризм Теребеллум – невеликий чотирикутник, утворений Омегою, зірками 59,60 і 62 Стрільця. За формою схожий на хрест.

Спостереження

Також слід знати, що Сонце щороку проходить через сузір’я Стрілець в період з 18 грудня по 18 січня. Значить, в інший час знаходиться в зоні спостереження. Але найкращі умови спостерігаються в літній час (червень-липень).