Планети

Сузір’я гончі пси і безліч галактик, що входять у його склад

У північній частині небесної сфери розташувалося сузір’ї Гончі Пси. Оскільки охоплює 465 квадратних градусів простору, стоїть на 38 місці серед всіх зоряних ділянок.
Хоча сузір’я Гончі Пси займає доволі велику територію, вважається сучасною новою частиною неба. Бо як виникло в 17 столітті завдяки Яну Гевелию, який додав його в свій небесний атлас.

Вперше зображення двох собак зустрічається в 16 столітті. У той час відносив зірки під назвою група Гончих Псів до сузір’я Волопас. Через плутанину в перекладі вважали, що вони означають “собаки”. Але виділив сузір’я Гончі Пси саме Гевелій, а значить він і є його офіційним творцем.

Зірки, що утворюють сузір’я Гончі Пси

За оцінкою вчених, тут можна побачити неозброєним оком 57 зірок.
Давайте розберемо головні з них.
В першу чергу, Альфа або Серце Карла являє собою яскраву подвійну систему. Має середню видиму величину 2,9. Складається з світила головної послідовності (Альфа-1) і біло-блакитний гарячої зірки (Альфа-2). Причому друга найбільш яскрава.
На другому місці стоїть Бета – Хара, чиє ім’я означає дорогий або радість. Відноситься до субгигантам жовто-білого кольору з яскравістю 4,26. Цікаво, що її називають двійником Сонця, бо має з ним схожу масу, вік і стадію еволюції.
Потім слід Y Гончих Псів. Між іншим, це найяскравіша з рідкісних вуглецевих (J-клас) і червоних зірок. Крім цього, це напіврегулярний змінний об’єкт з величиною 4,8-6,3. У сузір’ї означає чудова. За оцінкою вчених, знаходиться на завершальній стадії злиття гелію і вуглецю. Тобто її маса швидко зменшується, а навколишній диск зростає. В майбутньому світило стане білим карликом, зовнішні шари зруйнуються, і в результаті вийде туманність.

АМ Гончих Псів, навпаки, нерегулярна змінна зірка, належить до виду катаклизмических. Відзначається різке підвищення яскравості. Середнє візуальне значення 14,18.
На подив, сузір’я має прототип для цілого класу світил – змінна типу RS Гончих Псів. На відміну від інших, ці близькі подвійні зірки характеризуються коливаннями світності, які відбуваються завдяки активним хромосферам. Періодичність таких коливань дорівнює орбітального періоду об’єкта.

– Я люблю гончих собак, вони – дурні, але я їх люблю. Дуже красиві. Красиві жінки часто бувають дурні. . .
Горький Максим, В людях, 1914

Які об’єкти містить сузір’я Гончі Пси

Насправді, територія приховує чимало цікавих і дивних небесних утворень.
Насправді, є декілька об’єктів Мессьє :

  • NGC 5272 або Мессьє 3 – кулясте скупчення зірок, яскравість досягає 6,2;
  • галактика Вир (Мессьє 51) дуже популярна серед любителів зоряного неба. Це вид системи, уявна величина становить 8,4. Відзначається взаємодія з NGC 5195 (Месьє, 51В);
  • Соняшник (Месьє, 63), чия видима величина 9,3;
  • Мессьє 94 – галактика зі складною структурою, в якій представлені і два кільця. Середній показник видимості 8,99;
  • ще одна галактики Мессьє 106 зі светимостью 9,1.

В області спостерігається взаємодія двох систем NGC 4656 і NGC 4657. Їх прозвали галактика Хокейної Ключки, оскільки під одним кутом її форма нагадує даний спортивний інвентар.

Більш того, виділили цілу групу галактик М51. До неї відносяться згадані вище, Вир, Месьє, 51В, Соняшник, а також NGC 5023, NGC 5229, UGC 8313 і UGC 8331.
Крім цього, спіральними галактическими утвореннями в області є – NGC 4151, NGC 4183, NGC 4490, NGC 4631, NGC 5005, NGC 5033 і NGC 5371.
Однак, сузір’я Гончі Пси також вміщує карликові гравітаційно-пов’язаних системи під позначеннями NGC 4214, NGC 4618 і NGC 4625.

Варто відзначити галактики інших видів:

  • NGC 4449 і IC 883,
  • NGC 4627 і NGC 5223,
  • NGC 4138.

Між іншим, ділянка має метеорний потік Канес Венатициди.
Варто відзначити, що Альфа (Серце Карла) утворює астеризм Великого Алмазу. У ньому є північної верхньою точкою.
Очевидно, що займана площа за своїм змістом дуже багата на різноманітні астрономічні тіла. Загалом, мрія для любителів подивитися на прекрасне зоряне небо.

Спостереження

Бо як сузір’я Гончі Пси мабуть на широтах від +90 до -37 градусів, то спостерігається з будь-якої точки Росії. Як радять астрономи, найкращий час для цього доводиться на березень і квітень.