Планети

Сузір’я козеріг, в давнину зване по-різному

В південній частині неба причаїлося сузір’я Козеріг. Відноситься до . Хоча серед них не відрізняється яскравістю. Оскільки охоплює 414 квадратних градусів, варто на 40 місці серед всіх частин неба. Межі зіркового ділянки проходять поруч з Водолієм, Орлом, Стрільцем і .

З’явилося сузір’я Козеріг у 2 столітті, коли Птолемей додав його в свій каталог Альмагест. Однак, стародавні народи знали про нього й раніше. По-іншому його називали Козою, Риба-Коза і Козел. Цікаво, що раніше тут лежала точка зимового сонцестояння.
Головним чином, пов’язують з двома історіями. З одного міфу, зірки області уособлюють козу Альматею, вскормившую Зевса. За іншою легендою, сузір’я ототожнює батька кентавра Кротоса, лісового бога Пана. Він допомагав богів з Олімпу, за що Зевс увічнив його на небесній сфері.
Між іншим, при вивченні сузір’я в 1846 році була відкрита знаменита планета Нептун.

Зірки, які входять в сузір’я Козеріг

Цікаво, що яскраві елементи складають фігуру кози, принаймні, вони вказують на ту чи іншу її частину.
Найяскравіша в області Дельта – Денеб Альгеди, що означає хвіст кози. Це система з чотирьох зірок, їх загальна візуальна величина 2,91.
Друге місце по праву належить Бете під назвою Дабих, тобто м’ясник. Являє собою кратну систему із середнім показником видимості 3,05.
Третє місце належить Альфе, яка на ділянці відображає козеня. Насправді, є подвійною оптичною зіркою. Уявна величина 3,58.

Потім слід Гамма – Нашира, в перекладі значить щаслива. Відноситься до гігантам, має біло-блакитний колір і видиму величину 3,67.
Дзета і належать до подвійних зірок, чия яскравість становить 3,77 і 4,77.
Тета – Дорсум, що означає спина кози, є білим карликом головної послідовності. Володіє светимостью 4,08.
А от Омега в сузір’ї зображує живіт. Вона виражена велетенським червоним світилом з видимою величиною 4,12.
Псі – карлик жовто-білого кольору. Його візуальний показник 4,13.
Нарешті, Йота являє собою жовтий гігант, чия видима величина 4,28.

Які небесні об’єкти містить сузір’я Козеріг

Насамперед, варто зазначити, що на території знаходиться кулясте скупчення М30. Це єдиний об’єкт, знайдений Шарлем Мессьє в Козерозі. Більше того, це один з перших відкритих їм об’єктів.
Як виявилося, Мессьє 30 досить щільне по структурі. За даними вчених, як і багато інших кулясті скупчення, переніс ядерний колапс. Тобто в певний період під силою гравітації ядро стислося, і провалилося в себе. Зараз його розмір не перевищує 0,12 кутових хвилин, а велика маса скупчення розташований у сфероподобном радіусі. Але М30 непогано розрізняється на нічному небі, звичайно за умови використання телескопа. Його видима величина 7,2.

На диво, сузір’я Козеріг досить багате на метеорні потоки. Їх налічується п’ять: Каприконіди-Сагіттариди, Хі-Каприкорніди, Сігма-Каприкорніди, Тау-Каприкорніди та Альфа-Каприкорніди.

Спостереження

Так як видимість області припадає на широті від +62 до -90 градусів, то сузір’я Козеріг можна спостерігати з південних і центральних районів Росії. Слід враховувати, що кращі умови для цього зазначаються в липні і серпні. А ось в період з 19 січня по 15 лютого у ньому знаходиться Сонце, а отже воно приховано для нас.