Планети

Сузір’я телець, символізує голову бика

Оскільки охоплює 797 квадратних градусів, варто на 17 місці за розміром серед усіх зіркових частин неба.
Насправді, сузір’я Телець не тільки один з найбільших, але й одне з найпопулярніших. В культурах багатьох народів згадується бик. Але головним вважається давньогрецький міф, згідно з яким Зевс викрав прекрасну Європу. Він перетворився на бика і зачаївся в стаді її батька Агенора. Дівчина звернула увагу на красивого бика і залізла до нього на спину. А Зевс забрав її на острів Кріт, де постав у своєму справжньому вигляді. В результаті у них народилося три сини. З тих пір сузір’я Телець символізує голову бика.

Однак, офіційно область з’явилася у 2 столітті, коли Птолемей додав її в свій зоряний каталог неба.
Що важливо, в сузір’ї відзначається положення Сонця під час весняного рівнодення.

Зірки, що утворюють сузір’я Телець

Найяскравіша на ділянці, як часто буває, це Альфа – Альдебаран. Більш того, це тринадцята найяскравіша зірка у всьому небі. Являє собою гігантську помаранчеву зірку, з видимою величиною 0,68. Ім’я перекладається як послідовник.
Друга за яскравістю Бета – блакитний гігант з показником 1,86. Назва Ель-Нат означає бодающий.
На третьому місці стоїть Ця – Альціона, яка відображає дочка Атланта. Відноситься до подвійним світилам, яке формують гігант і карлик. Їх загальна величина світності 2,87.
Потім слід Дзета з видимою величиною 3,01. За аналогією з Ця Тельця, представлена подвійною зіркою.
Лямбда виражена потрійною системою, чия уявна величина становить 3,47.
Епсилон – Аїн, тобто другий очей бика, є помаранчевим гігантом, і має світність 3,53.
Гамма – гігант жовтого кольору, відображає першу Гиаду. Яскравість дорівнює 3,65.

Ксі – кратна система з карликових компонентів головної послідовності. Середній показник видимості 3,73.
А ось позначення Дельта в сузір’ї належить одразу трьома системами. По-перше, Дельта-1 або друга Гиада представлена потрійний зоряній системою з головним об’єктом гігантом. По-друге, Дельта-2 виражена карликом основної послідовності. По-третє, Дельта-3 – кратна система, де головний змінний субгигант. Видима величина становить 3,77, 4,8 і 4,3 відповідно.

Тета – подвійна зірка, яка складається з гігантів. Загальна візуальна величина 3,84.
Ню відноситься до карликам білого кольору, чия зоряна величина 3,91.
Тау, Каппа і Іпсилон є кратними системами, мають яскравість 4,26 і 4,21-5,27 і 4,28.
Мю – блакитний субгигант з уявною величиною 4,27.
Омікрон належить до жовтим гігантським світилам, його видимість становить 4,86.

Цікаво, що Т Тельця – прототип для класифікації змінних зірок. Вони мають оптичними мінливими властивостями і потужними хромосферними лініями. Крім того, по масі більше сонячної, а також мають радіус більше, ніж у головної послідовності.
Зрозуміло, ми перерахували лише основні зірки Тільця, але це не все. Як видно, головні елементи ділянки дуже яскраві і помітні на небесній сфері.

Які об’єкти містить сузір’я Телець

Власне кажучи, на території лежить чимало примітних астрономічних об’єктів. Причому багато хто з них дуже відомі.
Перш за все, в області виділяють два найвідоміших відкритих скупчень зірок:

  • Плеяди, по-іншому їх називають Сім Сестер, відкрив Шарль Мессьє. Це розсіяне скупчення зазначено в його каталозі як М45. До його складу входять гарячі і яскраві світила, а також розташовується близько до нашої системи. Відповідно, добре спостерігається з Землі. Його видима величина становить 1,6. Більше того, з ним пов’язують давньогрецький міф, за яким Плеяди – це сім дочок Атласа. За легендою, він на своїх плечах тримав небо. А Оріон полював на прекрасних сестер. Але йому завадив Зевс, який перетворив дівчат у голубів, а потім в зірки. Так з’явилося зоряне скупчення.
  • Гіади є найближчою групою до Сонця. За оцінкою вчених, вміщує в себе кілька сотень світил, а візуальна величина дорівнює 0,5. Назва також пов’язано з доньками Атласу, щоправда лише з п’ятьма. До того ж, у Гіадах чотири самі яскраві зірки (Гамма, Дельта, Епсилон і Тета) утворюють астеризм за формою схожий на V. Він відображає голову Бичка або бика.

Які туманності приховує сузір’я Телець

Варто відзначити, сузір’я Телець таїть у собі ще один об’єкт Мессьє – . Насправді, це газоподібне середовище з залишком наднової 1054 року. Її видима величина 8,4. Можна відзначити, що виробляє потужний радіо і рентгенівське випромінювання. І що важливо, усередині неї знаходиться нейтронна зірка – пульсар PSR B0531+21.

Більш того, на ділянці виявили туманності:

  • Кришталеву Кулю – величезна планетарна міжзоряне середовище, чия світність 9,43.
  • Меропа – туманна область з видимою величиною 13. Назву отримала на честь висвітлює її зірки.
  • Туманність Хайнда є змінною, і в той же час, відбиває світло від Т Тельця. У результаті яскравість становить 9,43.

На даний момент відбувається захоплюючий процес об’єднання пари галактик NGC 1409 і NGC 1410, які з’єднує дуга з газу. Середня очікувана величина дорівнює 15,4.

Крім цього, тут розташовуються розсіяні зоряні скупчення, які мають яскравістю від 6,4 до 7,7. До них відносяться: NGC 1647, NGC 1807 і NGC 1817.
Зрозуміло, сузір’я Телець має метеорні потоки – Тауриди і Бета-Тауриди. Перший проходить в листопаді, а другий у червні-липні.

Спостереження

Так як небесний ділянку лежить у зоні видимості на широті від +89 до -59, повністю доступний для жителів Росії. За даними астрономів, Сонце проходить через сузір’я Телець у період з 14 травня по 19 червня. Тобто у цей час вона ховається для спостерігачів. Але в інший час його без зусиль можна відшукати на нічному небі. Правда, найбільш сприятливі умови для цього зазначаються в листопаді і грудні.