Психологія

Холод у відносинах: роз’яснюємо в загальних рисах

Двоє люблять один одного так сильно, що зважилися на створення сім’ї, або до цього їх підвела доля, або обставини, але це неважливо. Важливо, що сім’я утворилася. А тепер, важливо зберегти її цілісність, гармонію і теплі відносини.

cholod-i-otnoschenia в сім'ї

Ситуація 1 або «Скажіть, як він / вона насправді до мене ставиться?»

Часто отримую листи на пошту з описом приблизно такій ситуації: дівчина познайомилася з хлопцем, він їй сподобався, вона йому начебто теж, почали спілкуватися в соцмережах, сходили на побачення і … Продовжуючи спілкуватися в соцмережах. Минає тиждень-дві, знову побачення і секс, дівчина щаслива, але радіє «тихо», щоб не «подумав чого зайвого». А хлопець … знову як ні в чому не бувало спілкується цілком на дружній ноті в соц-мережах і живе своїм життям далі. При цьому може сказати, що йому було добре і дівчина йому цікава. А дівчина вже закохалася по вуха і ламає голову від цього дивного поведінки такого далекого і в той же час близького хлопця. Чому його фігура в її голові росте і росте за своєю значимістю, і ось уже поступово на другий план можуть відійти її хобі, робота, друзі … І ми майже вже маємо ситуацію любовної залежності, з якої самостійно кожен раз вибиратися дуже болісно і неприємно.

У чому тут основний «баг»?

Є багато стереотипів про те, як повинна вести себе жінка і чоловік у відносинах – як їм зізнаватися у своїх почуттях, хто кому перший повинен дзвонити і коли, правило «трьох побачень» і ще багато подібних стереотипів, які знеособлюють індивідуальну красу відносин, жвавість і щирість почуттів в них. Наше виховання, культура і мас-медіа всіляко декларують: жінці проявляти ініціативу і говорити чоловікові прямо про свої почуття не можна – піде інтрига. Я ж вважаю, що через подібну стереотипу багато жінок будучи всередині «гарячими», зовні залишаються «холодними». А чоловік навпаки повинен запалюватися від жінки, від її енергії, чуттєвості і відкритості. І коли мова йде про те, щоб стримуватися в своїх почуттях і не «виснути» у чоловіка на шиї, я думаю, мається на увазі не стільки саме табу на почуття, скільки на форму їх пред’явлення. Дуже багато залежить від форми, в якій ми подаємо наші почуття і думки.

«Холодні відносини» - що робити?  Як створити або повернути в них тепло?  Поради психолога

Порівняйте:

варіант А

– Я думаю, ти дуже цікавий і привабливий чоловік. Я була б рада провести з таким як ти не один вечір … – Пояснення: жінка говорить про свої думки і почуття по відношенню до чоловіка і нічого при цьому не вимагає від нього. До того ж не показує, що його фігура в її поле стала вже неймовірних розмірів, тим самим даючи зрозуміти, що мова йде вже не про закоханість, а про справжнісінькою залежності, що напружує будь-якої людини.

варіант Б

– Я весь час тільки й думаю про тебе! Чому ти не подзвонив вчора? У нас все добре? – Жінка каже про своїх думках і почуттях чоловікові, при цьому засвідчуючи не емоцію інтересу, а скоріше стан одержимості. До того ж кидає йому питання в вимогливо-обвинувальної формі, після якого вимагає, щоб той розставив крапки над i у відносинах і взяв відповідальність на себе. Результат: чоловік збігає відразу або поступово.

Є ще варіант В – найбільш поширений

Жінка: Привіт! Як ти там?

Чоловік: Добре, але багато роботи. А ти як?

Жінка: Все відмінно. Ну, не буду відволікати.

Пояснення: начебто все цілком екологічно, жінка не «виносить мозок» звинуваченнями, а ще зберігає інтригу і не говорить про те, що тільки й думає про це чоловікові. Результат: суха листування, де не зростає ні інтерес чоловіка і не прояснюється його ставлення для жінки.

Виникнення холодних відносин в сім’ї

Утримати в родині любов і повагу – часом одна з найважчих завдань. Ми незмінно звикаємо один до одного, заспокоюємось: «Він / вона любить мене, все добре». Пелена, або рожеві окуляри спадають і виникає відчуття холоду – не так уже й важливо, що він / вона зі мною … Ось на цьому етапі і криються підводні камені.

Але це можна вирішити. Це ті маленькі проблеми (так-так, повірте, вони маленькі), які можливо подолати самотужки, без звернення до сімейних консультантів і психологам. І в першу чергу необхідно зрозуміти – чи готові ви ОБИДВА працювати над відносинами, або ж одного з вас такий стан справ влаштовує. Адже не просто так в вашу голову забрели думки – у нас щось не так … він / вона холодний до мене … На це завжди, в 99% випадків, є причини. Найчастіше вони приховані, але вони є.

На цьому етапі вам варто дізнатися у свого партнера – чи не думає він, що ваші стосунки стали більш напруженими, що ви стали частіше сваритися, або ж навпаки, стали менше спілкуватися і проводити час разом. Можливо, що партнера це так само турбує, як і вас, але в силу якихось особистісних якостей, він не може цього вам повідомити, висловити. Як правило, цьому іноді заважає і сором, і скромність, і гордість, і навіть небажання щось міняти.

Іноді проблемні відносини стають звичкою – так, це погано, але це знайомо, це і є так звана «зона комфорту». Ви знаєте, що за чим іде, що передувало і чого чекати. Але сигналом до того, що щось не так, є ваше ОСОБИСТЕ відчуття. Повірте, воно ще нікого не підводило.

Вийти із зони комфорту, прокинутися, подивитися навколо себе і назвати речі своїми іменами – це важко. Важко всім – і чоловікам, і жінкам. Але це можливо.

Ситуація 2 – «Як повернути колишні почуття в стосунки?»

Вони закохалися, почали зустрічатися, все було добре до певного моменту, поки … вона не стала помічати, що він «охолов». (Найчастіше жінки першими починають помічати охолодження у відносинах, так як вони більш чутливі і гірше витримують середній діапазон почуттів у відносинах, коли все «рівно» або «ніяк». Але це далеко не правило і не аксіома)

Що можна зробити? Як реанімувати відносини і повернути в них тепло?

Часто буває складно говорити про неприємний, про те, що ображає або злить, і це начебто зрозуміло – нікому не хочеться конфліктувати, бути ініціатором сварки, “розгойдувати човен”. Але нерідко буває і так, що складно висловлювати не тільки “погані” почуття, а й хороші. Складність може якраз і полягатиме в тому, що накопичився негатив заважає дати волю позитиву. Тому важливо в коректній і екологічною формі навчитися доносити до партнера свої образи, злість, тривогу, страхи і інші негативні емоції, які природно виникають в будь-яких відносинах. Навчитися робити це екологічно, так щоб не руйнувати відносини, можна на консультаціях з психологом.

Крім того, може казати негативний досвід минулих відносин або негативні установки про відносини, наприклад, бути у відносинах – «це пастка». І вплив можуть проявитися як на початковому етапі відносин, так і на етапі декількох місяців, коли до людини доходить, що він дійсно перебуває в «відносинах» і означає, певною мірою, залежний. Тут головне не потрапляти в патологію. Розібрати в гранях, де закінчується здорова залежність у відносинах і починається патологічна можна на консультації з психологом.

Любов, сім’я, повага і довіра

chill_otosheniya

Отже, спробуємо розібратися, що таке любов, сім’я, повага і довіра, і з чим їх їдять.

Природа заклала в любов особливий механізм – він працює за принципом «рожевих окулярів» – ви абсолютно не помічаєте недоліків партнера, а гідності перебільшуєте. І завжди допускаєте одну і ту ж помилку – розрахунок на те, що людина згодом зміниться. Це в корені невірно. Необхідно знати, що люди в 20-40 років НЕ змінюються. Вони можуть піддавати корекції свою поведінку, думку, і навіть точку зору, але навіть для цього необхідний фахівець.

Ось тому важливо не пропустити момент «спадання рожевих окулярів», і не пустити все на самоплив – це і є відповідальність за відносини, і вона повинна бути присутнім з обох сторін. Якщо ви упустили цей момент, то в цьому немає нічого страшного. Майже у всіх випадках ніколи не пізно почати змінюватися і змінювати все навколо за допомогою змін в собі.

Плюс і мінус притягуються?

Приймати людини таким, яким він є – це значить надати йому вибір – ким бути у відносинах, як себе вести, і що робити. І вам також необхідно знайти своє місце, нішу. Тоді ви відчуєте себе доповнюють один одного партнерами, а не взаємозамінними. Відчуваєте різницю?

Є розхожий вислів – «плюс і мінус притягуються». Ні, в психології немає плюсів і мінусів, але саме цей вислів має на увазі різницю інтересів. Різні інтереси, точки зору, смаки, релігійні погляди і вони рано чи пізно зіткнуться. Найде коса на камінь і виникнуть холодні відносини. Взаємні і невирішені образи провокують такі зіткнення.

Долаємо холод: вчимося вести діалог і щиро дякувати один одного

долаємо холод у відносинах

Часто чоловіки не вміють вести діалог. Цьому можна навчитися. Є така рекомендація психотерапевтів і психологів – «Я висловлювання».

Наприклад, так: «Коли ти …, я відчуваю гнів, злість, розлад або смуток, чи не можеш ти мені пояснити …» І обійняти, поцілувати ».

Повірте, спочатку це трохи дивно, важкувато так говорити своєму партнерові. Набагато звичніше його звинуватити в тому, що він не розуміє, не хоче вислухати і зробити так, як ми хочемо. Однак для збереження відносин – це необхідно. Після кількох таких проб, ваше ставлення до цього способу зміниться.

Так само важливо пам’ятати – люблячий робить щось для партнера від душі, не вимагаючи натомість нічого, навіть подяки. Так, трохи дивно для нашого меркантильного століття, але це так і залишається одним з найважливіших умов довговічності відносин і інтересу одне до одного.

Можна помітити в будь-якій парі таку ситуацію – він дарує квіти, чекає її крок у відповідь, і якщо дівчина відмовляється йти з ним на край світу, щиро дивується – як же так?

Або така ситуація – вона приготувала йому піцу в будній день, втомлена, трудилася, але не розуміє, чому ж він тепер не цілує їй руки і не біжить за букетом квітів.

Щирість намірів рідкість, але саме щирість – запорука чуттєвих стосунків.

«Я йому гладила сорочку до середини ночі, а він навіть спасибі не сказав» – знайоме? Так, ви йому гладили. Якщо він вас попросив і він не подякував вас, тоді це «невдячність». Людина має на неї право, ваша ж задача знайти таке рішення і стиль відповіді на це, щоб або партнеру було зрозуміло, що це некрасиво, або ви зберегли гідність. Не варто брати відповідальність за вчинки партнерів на себе, навіть якщо це ваш улюблений чоловік.

І надалі він міг би і сам прасувати сорочки. Він же одружився на вас не через них?

Три важливі кроки для міцних відносин

cholod-i-otnoschenia

Ситуацій багато, про кожну можна заглибитися окремо в розмову, але важливо зрозуміти три речі, щоб подолати холод у відносинах.

  • По-перше, не приховуйте свої почуття.
  • Використовуйте «я – висловлювання».
  • Допоможіть зрозуміти партнеру, що ви відчуваєте, щоб він міг щось зробити.
  • По-друге, будьте щиро в турботі і прояві почуттів до вашого партнера. Адже саме щирість – запорука довговічних і міцних відносин.
  • І по-третє, довіряйте своєму партнеру, не беріть відповідальність на себе за його поведінку і вчинки.

Всі ми дорослі люди, проте переживаємо часом як діти. Але ж коштує всього лише згадати, що любов – це подарунок, сім’я – це законна підстава любити цю людину кожен день, роблячи при цьому себе і його щасливими.

Любов – вона подібна році – все 4 сезона змінюються в ваших стосунках – якщо сьогодні вам холодно, то трохи терпіння і спокою – адже за зимою обов’язково настане весна! І де ще можна так добре побачити ознаки цих пір року, як не в сім’ї? Будьте добрішими, розумнішими, мудрішими, кохайте і будьте коханими.

Related posts

Leave a Comment